Epistemoloji Nedir? (Bilgi Felsefesi Nedir?)


101
101 points
epistemoloji nedir

Epistemoloji nedir? Epistemoloji, yani ilgi felsefesi, felsefenin temel disiplinlerinden biridir. Epistemoloji bilgi kavramıyla ilgilenir.

Bilgi, çok eski çağlardan beri tartışılan bir konudur. Bu sorunun felsefi bir sorun olarak algılanması ve temellendirilmeye çalışılması ancak Yeni Çağ’da olmuştur. O zamandan beri epistemoloji, bilginin kaynağını, değerini ve sınırlarını inceleyen bir felsefe dalı olarak varlığını sürdürmektedir.

Bilgi edinmek, bilmek ve öğrenmek, insanın en temel içgüdülerindendir ve onu diğer canlılardan ayıran en temel özelliklerindendir. Bu kalıplar, insanın ortaya çıkışından bu yana her yerde ve her zaman insan faaliyetlerini temelden etkilemiştir. Başka bir deyişle, bilginin edinilmesinin ve dolayısıyla bilginin edinilmesinin tarihi, insanlık tarihi kadar eskidir.

Felsefenin ilk günlerinde insanlar dikkatlerini konuya değil, bilginin nesnesine odakladılar. Bu, felsefenin ilk aşamalarında insanların “bilen özne” ile değil, “bilginin öznesi olan nesne” ile ilgilendikleri anlamına gelir.

Epistemolojinin tarihsel gelişimi

Felsefenin “doğal felsefe” olarak ilk olarak İzmir’in güneyindeki Milet şehrinde, Akdeniz kültür ortamında ünlü filozof Thales ile birlikte ortaya çıktığı söylenebilir. Milet okulunun kurucusu Thales, her şeyin sandığı, yani ana cevherin “su” olduğunu söylemiştir. Benzer şekilde, Anaximenes her şeyin gemisinin ebedi ve sınırsız “aperion” olduğunu söylerken, Anaximenes “hava” dedi.

Nesneyi yoğunlaştıran ve yorumlayan düşünürlerdir.

Herakleitos, Parmenides, Demokritos ve Anaxagoras gibi ilk Yunan filozofları, bilginin imkânı, kaynağı, sınırları ve ölçütleri hakkında ilk soruları, şüpheleri ve tartışmaları gündeme getirdiler. Sonuç olarak “bilgi” konusu felsefi düşüncenin gündemine gelmiş; Sofistler, Sokrates ve onu takip eden Platon ve Aristoteles gibi büyük filozofların zamanındaydı.

Epistemolojinin temel kavramları

Bilgi felsefesinin temel kavramları; hakikat (hakikat), gerçeklik ve gerekçe. Doğruluk, amacı için ileri sürülen düşünce veya argümanın uygunluğudur. Gerçek, zaman ve mekanda var olan her şeydir. Temellendirme, argümanın temelini ve gerekçesini bulmakla ilgilidir.

Epistemolojinin konusu

Epistemolojinin kökeni yaklaşık olarak MÖ 7. yüzyıla rastlar. Thales, doğanın temel öğesinin ne olduğunu merak etti ve araştırdı. Doğayı ve onun oluşumunu anlama çabasından doğan bu felsefeye önce “felsefe”, ardından “doğal felsefe” ve “metafizik” adı verildi.

Bu, ilk filozofların varlık ve doğaya odaklandıkları ve doğayı anlamaya çalıştıkları anlamına gelir. Orta Çağ’ın sonuna kadar genel olarak ana araştırma alanıydı.

17. yüzyılda Kolomb’un keşifleri, Rönesans, Reform ve yeni bir bilim anlayışının ortaya çıkmasıyla birlikte felsefe, “bilgi teorisinin dönüşü” olarak adlandırılan bir döneme girmiştir.

Önde gelen filozoflar, varoluş iddiasında bulunmadan önce başka sorular sormamız gerektiğini tartışmaya başladılar. Örneğin: “Ne bilebiliriz? », « Bilgi nedir? “Bir şeyi bilmek ne demek?” », « İnsan bilgisinin sınırları var mı? vb

Bunun sonucunda bilginin ne olduğunu, nasıl ve hangi yollarla elde edildiğini inceleyen bilgi felsefesi (epistemoloji) doğmuştur.

Epistemoloji, Yunanca “gerçek bilgi, sistematik bilgi, doğrulanabilir bilgi” anlamına gelen “episteme” ve zihinsel açıklama anlamına gelen “logos” kelimelerinden türetilmiş bir kelimedir.

Epistemolojinin ana kurucuları Fransız filozof Descartes (Descartes, 1596-1650), İngiliz filozof John Locke (Con Lok, 1724-1804) ve Alman filozof Immanuel Kant’tır (Immanuel Kant, 1632-1704).

Epistemolojinin temel soruları şunlardır:
Bilgi nedir?
Bir şey bildiğimi söylemek ne anlama geliyor?
Ne bilebilirim?
Bilgi nasıl alınır?
Bilginin unsurları nelerdir?
Bilginin ölçütleri ve koşulları nelerdir?
Bilgi türleri nelerdir?
Bilginin bir sınırı var mı?


Epistemoloji nedir kaynağından faydalanıldı.


0 Comments

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Choose A Format
Personality quiz
Series of questions that intends to reveal something about the personality
Trivia quiz
Series of questions with right and wrong answers that intends to check knowledge
Poll
Voting to make decisions or determine opinions
Story
Formatted Text with Embeds and Visuals
List
The Classic Internet Listicles
Countdown
The Classic Internet Countdowns
Open List
Submit your own item and vote up for the best submission
Ranked List
Upvote or downvote to decide the best list item
Meme
Upload your own images to make custom memes
Video
Youtube and Vimeo Embeds
Audio
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Image
Photo or GIF
Gif
GIF format
https://www.tulomsas.com.tr